Każde dziecko jest dla rodzica wyjątkowe i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jednak niektóre różnią się i to znacznie od rówieśników pod względem emocjonalnym i to powinien być sygnał ostrzegawczy dla opiekunów. Być może ich pociecha cierpi na zespół Aspergera.
Jak zdiagnozować zespół Aspergera?
Bardzo prosto, bo wystarczy obserwować dziecko i jego kontakty z kolegami. Jeśli są one znikome lub ich w ogóle nie ma to znak, by udać się do specjalisty. Najlepiej niech malec przejdzie szczegółowe badania u neurologa, psychologa, pediatry i psychiatry. Dopiero na podstawie tych wszystkich analiz da się jednoznacznie określić, czy dziecko cierpi na zespół Aspergera.
Na czym polega leczenie zespołu Aspergera?
Najlepsze efekty daje terapia behawioralna. To ona uczy, w jaki sposób właściwie interpretować sygnały płynące ze środowiska zewnętrznego. Chory pod jej wpływem zaczyna bardziej otwierać się na świat i zawiązywać trwałe przyjaźnie. Zespołu Aspergera nie da się całkowicie wyleczyć, jednak można zniwelować i to znacznie jego objawy.
Jak postrzegane są dzieci z zespołem Aspergera?
Niestety w większości negatywnie. W szkolnej społeczności uchodzą za dziwaków i odludków. Wynika to z ich mało wylewnego charakteru i faktu, iż jak ognia boją się bliższego kontaktu fizycznego. Dodatkowo znikoma wiedza innych o tym schorzeniu pogłębia ogólną niechęć wobec chorych